Kategórie
 
 
 

zľava na kociky znacky joolz

 

 
 
 
 

Ako si vybrať športový kočík

 

Športový kočík je jeden z najpoužívanejších kočíkov u mamičiek. Dieťatko sa v ňom nasedí zo všetkých druhov kočíkov asi najdlhšie. Pri jeho výbere myslíme na množstvo faktorov, či je to už naša predstava, praktická stránka alebo finančné možnosti. Existujú však určité vlastnosti, ktoré by sme nemali prehliadať. Prečítajte si o tom, čo musíte pred kúpou takéhoto kočiarika poriadne zvážiť.

 

 

Hmotnosť kočíka – tá je jednou z najpodstatnejších vecí. Kočík prenášate z auta von a naopak, po schodoch v paneláku keď sa pokazí výťah a tlačíte ho do kopca. To znamená, že určite netúžite po ťažkom bremene, ktoré budeme musieť fučiac tlačiť hore ulicou a keď si k nemu pripočítate ešte váhu dieťatka, prebaľovaciu tašku a možno aj nákup, hneď začnete prehodnocovať Vašu kúpu.

 

 

 

 

Veľkosť a skladnosť – ďalší kameň úrazu. V prvom rade ide hlavne o veľkosť v jeho rozloženom stave. Pred kúpou si zistite rozmery a to, či prejde do dverí výťahu, cez vchodové dvere a keď bývate v paneláku, tak aký priestor vám bude zaberať, pokiaľ ho budete potrebovať zaparkovať v chodbyčke bytu. V druhom rade treba myslieť na jeho veľkosť v zloženom stave. Tu si premerajte hlavne kufor auta, aby sa Vám tam bez problémov vmestil. Skladanie kočiara tiež nie je vždy jednoduché. Odporúčame si to na predajni pred kúpou poriadne vyskúšať, aby ste neskôr nemali s týmto úkonom probémy a aby ste si vedeli šikovne poradiť aj sama.

 

 

Rúčka na kočíku a madlo – dieťatko nekočíkuje stále iba mama. Preto je dobré, ak sa dá rukoväť nastaviť do požadovanej výšky a aby sa kočíkovalo pohodlne aj oteckovi, či iným príslušníkom rodiny. Existujú aj zvedavejšie detičky, ktoré nevedia obsedieť. Pre ne nie je prekážka ani bezpečnostný pás. Ani neviete ako, vyvlečú sa z neho a preto je dobré zabezpečiť ho aj pevným madlom. To môžete vymeniť aj za pultík, ktorý má navyše aj priestor pre odkladanie rôznych vecí a v čistote sa udržuje ľahšie ako textília.

 

 

 

Kolieska a brzdenie

Fixné alebo rotačné – fixné sa hodia najmä do rovného terénu. Treba zvážiť, či budete chodiť po meste a po upravených chodíkoch alebo skôr po teréne, do ktorého sa hodia skôr rotačné kolieska. Tu však treba poznamenať, že rotačné koliesko je možné v prípade potreby aj zafixovať

Nafukovanie alebo plastové – nafukovacie kolieska sú spájané zvyčajne aj s odpružením, čo je veľkou výhodou. Dieťatko tak necíti každý výmoľ a oceníte to hlavne keď si na chvíľku pospí. Sú určené aj do terénu - na detské ihriská, parky a do prírody. Záporom týchto kolieskok je však to, že sú o čosi ťažšie a väčšie a môžete dostať aj defekt, preto nie je na zahodenie mať aj náhradné. Plastové kolieska sú určené najmä na rovné terény, do obchodných centier, na asfaltové cesty a upravené chodníky.

Troj alebo štvorkolesové – trojkolky majú ľahšiu prednú časť asi o 2 kg a preto sa aj ľahšie ovládajú najmä jednou rukou. Štvorkolesové kočiare sú ale stabilnejšie.

Brzda – tu rozlišujeme klasickú nožnú centrálnu brzdu na zašliapnutie, malé brzdy umiestnené na predných kolesách alebo ručnú brzdu. Ručné uprednostňujú najmä športovo aktívny rodičia a dobrú službu majú pri behu, či korčuliach. Nech si už vyberiete akýkoľvek typ brzdy, nezabudnite, že tá musí byť hlavne kvalitná a nesmie sa samovoľe uvoľňovať!

 

 

Polohovanie – aj to je podstatnou vecou, ktorá mamičky často zaujíma. Či sa dá kočík polohovať, do akej miery a či je možné polohovať aj nožičky. Podstatné je to hlavne vtedy, keď vaše dieťatko zvykne v kočíku aj spávať.

 

 

 

 

 

Smer jazdy – niektoré kočíky sú fixované len na jeden smer jazdy, pri iných sa však dá športová sedačka otočiť aj proti smeru, aby mala mamička dieťa pod kontrolou.

 

 

 

Farba a poťah – a nielen farba poťahu, ale aj materiál a jeho odolnosť, či možnosť prať v práčke. Ako všeobecne známa vec je tá, že svetlé farby sa veľmi rýchlo zašpinia a pri dieťatku je veľmi ťažké predísť škvrnám. Tmavé farby zvyknú na slnku vyblednúť a pri chvíľke nepozornosti sa na slnku rozpália a môžu spôsobiť nepohodlie. Čo sa týka čistenia, tam je zas potrebné vyskúšať si, ako sa Vám poťah skladá z kočiara a vracá naspäť, aby ste sa vyhli prípadným nepríjemnostiam pri používaní. Veď predsa len, vaša ratolesť v tomto kočiari nebude piť len čaj.

 

 

 

Úložný priestor – pred kúpou je potrebné zvážiť a myslieť aj na to, aby sa Vám kočiar pohodlne ovládal aj pri naplnenom košíku. Záleží aj a tom, či sa k nemu dostanete pri rôznych polohovaniach kočíka a či je z dostatočne pevného materiálu. Je dobré, ak má kočík aj príručú tašku. Ak nie, je možné si ju vybrať z množstva univerzálnych ponúk. Myslite však na to, aby bol kočík dokonale vyvážený aj po jej naplnení a aby vám nezavadzala pri chôdzi.

 

 

 

Doplnky – áno, aj tie sú podstatné. Myslite vopred a pripravte sa na každú situáciu, aby vás neprekvapil dážď, ostré slnko, nepríjemný hmyz, ochranné návleky na kolieska aby ste nepošpinili kufor auta od blata, deky, nánožníky, reflexné doplnky a mnoho iných.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia