Bolestivé bradavky- ako na ne?

Kategórie
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Bolestivé bradavky- ako na ne?

Lanolín sa používa dlhé roky a je o ňom známe, že má veľmi pozitívne účinky na ľudskú pokožku.

  • Novorodenci – kvalitne vyčistený lanolín je vhodný na pery bábätka /vhodný je aj pre nás mamičky máme overené :-) /, ako ochrana detských líčok pred chladom, na lupinky vo vláskoch bábätka.
  • Suché miesta na koži – v čase zimného a chladného počasia mnohí ľudia trpia suchou a podráždenou pokožkou v oblasti rúk, prstov, tváre, ale aj nôh. Lanolín je výborný krém na premastenie suchej pokožky a tiež na uľavenie od bolesti v prípade, že je boľavá a popraskaná.
  • Odreniny a poranenia – s malými deťmi sú nerozlučne spojené odreté kolienka, lakte a iné časti ich večne aktívneho a neposedného telíčka. Úžasným a spoľahlivým riešením a pomocou pre ich odreniny je použitie lanolínového krému. Nanesenie na ranu spôsobí okamžitú úľavu od bolesti a vďaka už spomínanému vlhkému hojeniu rán poskytne neoceniteľnú pomoc pri samotnom liečení vzniknutej rany. Rodičov určite poteší, že lanolínom ošetrená ranka neštípe dieťa ani pri kúpaní. Výhodou je, že lanolín je možné používať neobmedzene.
  • Ďalšie použitie - suché miesta, drobné rezné rany, preležaniny, popáleniny, iné drobné poranenia a porušenia pokožky, kde je vlhké hojenie rán vhodnejšie.
 

Bolestivé bradavky- ako na ne?

Veľa mamičiek sa stretáva s tým, že ich bradavky sú v období dojčenia bolestivé a precitlivelé. Ak sa Vám vyskytli podobné problémy, nemusíte sa báť, je to celkom bežný jav, ktorému čelia mamičky po celom svete. 80- 90% matiek zažíva určitú mieru bolesti bradaviek v období dojčenia. Táto skutočnosť je najčastejšie zapríčinená nesprávnou polohou bábätka pri dojčení, alebo jeho nesprávnym prisatím. Správne prisatie  (alebo správna technika prisatia) a správna poloha bábätka je kľúč k úspešnému dojčeniu. Ak s tým máte problém, nevzdávajte sa, dojčenie je tá najlepšia vec, ktorú dieťaťu môžete pre jeho štart do života poskytnúť. V prípade, že si už sama nedokážete pomôcť, určite kontaktujte certifikovanú laktačnú konzultantku alebo iného certifikovaného zdravotníka v oblasti podpory dojčenia.

Kým ste v procese riešenia problému s prisávaním a polohou bábätka, Lansinoh HPA Lanolín Vám môže pomôcť zmierniť bolesť a ochráni Vaše bolestivé a popraskané bradavky. Je 100% prírodný a bezpečný pre bábätko a matku- svetovo najčistejší lanolín, ktorý ako jediný získal pečať od Britskej nadácie pre alergie (British Allergy Foundation), pretože nie je alergénny. Obrovskou výhodou je tiež fakt, že ho nemusíte pred dojčením zmývať a že vďaka jeho unikátnej čistote nemá v používaní žiadne obmedzenia.

V období keď začnú Vaše prsia produkovať viac mlieka je úplne normálne, že sa zväčšia a zjemnia zároveň. Niekedy sa nalejú materským mliekom tak, že sú veľmi tvrdé a bolestivé. Ak sú Vaše prsia nadmerne naliate, odporúča sa odsať si pred dojčením trošku mlieka ručne alebo pomocou odsávačky - zjemní sa tým bradavka a celý prsník a Vaše dieťa sa bude vedieť jednoduchšie prisať. Môžete tiež použiť chladný obklad Lansinoh TheraPearl 3v1 medzi dojčeniami, aby Vám pomohol uvoľniť bolesť. Taktiež si dávajte pozor na to, aby ste prijímali dostatok tekutín, mali dostatok odpočinku a aby Vám Vaša podprsenka dobre sedela (vyhnete sa tak mnohým problémom). 

Niektoré ženy sa stretli s problémom zablokovaného mliekovodu, ktorý nastáva najmä vtedy, keď sa prsníky pravidelne nevyprázdnia. Zablokovaný mliekovod možno nahmatať ako malú tvrdú hrudku na prsníku, ktorá je bolestivá na dotyk. Ak sa vám tento problém vyskytne, je veľmi dôležité dojčiť čo najčastejšie z postihnutej strany, pretože časté dojčenie najlepšie pomáha hrudku uvoľniť. Môžete tiež použiť Lansinoh TheraPearl 3v1 ako teplý obklad, ktorý jednoducho a rýchlo ohrejete v mikrovlnnej rúre a potom si ho priložíte na postihnuté miesto. Vyhnúť sa problému s upchatým mliekovodom môžete aj vďaka správnemu výberu podprsenky, uprednostňujúc najmä tie bez kostíc a nie príliš tesné (ktoré môžu mliekovody len viac sťahovať).

Ďalším z problémov, s ktorým sa matky môžu počas dojčenia stretnúť je mastitída. Najčastejšou príčinou mastitídy je nedostatočné vyprázdňovanie prsníkov a väčšinou je to pokračujúci problém neriešených upchatých mliekovodov. Symptómy mastitídy sú červené, opuchnuté časti pokožky na prsníku, ktoré sú teplé a bolestivé na dotyk. U niektorých matiek sa tiež môžu vyskytnúť symptómy podobné chrípke. Tak ako pri iných problémoch, dôležité je najmä čo najčastejšie dojčiť z postihnutého prsníka a pokiaľ je to nutné, aj si mlieko odsávať. Po každom dojčení je potrebné uistiť sa, či je prsník naozaj vyprázdnený. Dôležitý faktor, ktorý pomáha liečbe mastitídy je dostatočný odpočinok. TheraPearl 3v1 teplý obklad Vám tiež pomôže zmierniť bolesti.

Ak máte problém s plochými bradavkami a Vaše dieťa má problém s prisatím, potrebujete Vašu bradavku jemne vytiahnuť. Môžete na to použiť Lansinoh pumpičku na formovanie bradaviek, ktorá Vám s tým jemne a jednoducho pomôže.

Tipy na zmiernenie bolesti bradaviek:

  • Skontrolujte, či sa bábätko správne prisalo a či je v správnej polohe. Vaše dieťa by malo mať v ústach väčšiu časť dvorca okolo bradavky a jeho jazyk by mal byť pod Vašou bradavkou
  • Pravidelné dojčenie môže tiež pomôcť. Čerstvo narodené dieťa by sa malo kŕmiť 8-12 krát počas 24 hodín
  • Dojčite najprv z tej strany, ktorá je menej bolestivá a potom, keď už mlieko tečie, môžete prsníky vymeniť
  • Nepoužívajte vložky do podprsenky, ktoré obsahujú plastovú výstuž, ktorá udržuje bradavku vo vlhkom prostredí
  • Určite sa vyhnite krémom na bradavky, ktoré by sa mali odstrániť pred dojčením, zvýšené trenie bradaviek ich môže viac dráždiť

Iné príčiny bolesti bradaviek v prvých dňoch:

Nadmerné naliatie prsníkov- prípad, keď sa Vaše prsníky tak nalejú mliekom, že má Vaše dieťa problém prisať sa. V tomto prípade pomáha najmä odsať si pred dojčením trochu mlieka a tiež pravidelne dojčiť- aspoň každé dve hodiny s dlhšou prestávkou v noci. Preplnené prsníky môžu viesť k dočasne plochým alebo vpáčeným bradavkám.

Uzdička pod jazykom- tento problém môže byť jednoducho odstránený nástrihom uzdičky- poraďte sa o tom so svojím pediatrom

Prerušovanie satia– odoberanie Vášho dieťaťa z prsníka predtým, ako samé prestane sať môže zvýšiť pravdepodobnosť bolestivých bradaviek. Ak potrebujete Vaše dieťa odpojiť z prsníka, urobte to tým, že mu vložíte váš prst do kútika jeho úst medzi jeho ďasná.

Ak máte s dojčením akékoľvek problémy, určite si vyhľadajte odbornú pomoc od certifikovanej laktačnej poradkyne alebo pôrodnej asistentky

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia