Kategórie
 
 
 

zľava na kociky znacky joolz

 

 
 
 
 

Ako si vybrať správnu odsávačku + správne polohy pri dojčení

kvalitna odsavacka mlieka medela, preco dojcit

Dojčenie bábätka je vnútorný a intímny zážitok, ktorý obohatí život Váš i Vášho dieťatka.

Výber vhodnej odsávačky

Je veľmi dôležité vybrať správny typ odsávačky. Každá odsávačka je konštrukčne stavaná pre určitú aktivitu odsávania. Preto venujte veľkú pozornosť nášmu odporúčaniu. Životnosť odsávačky je závislá na počte, dĺžke a intenzite odsávania. Uvedený postup výberu odsávačky je našim odporúčaním, ale je nutné vždy zvážiť a brať do úvahy individuálne potreby matky.

odsavacka medela, ako si spravne vybrat odsavacku

Dojčenie predčasne narodených detí, teda detičiek, ktoré sa narodili skôr než v 38. týždni tehotenstva, je snáď ešte prínosnejšie než dojčenie detí donosených. Nedonosené bábätká dokonca lepšie koordinujú sanie a dýchanie pri dojčení, než pri saní z fľaše. Dojčenie je pre ne i menej stresujúce a pri správnom prisatí menej namáhavé, než sanie z fľaše. Bábätká iba reagujú na tok mlieka, pokiaľ je pomalý (pri nízkej tvorbe materského mlieka, zlom prisatí), často zaspávajú, pokiaľ je rýchly (pri dostatočnej tvorbe materského mlieka, správnom asymetrickom prisatí, používaní techniky stláčania prsníka), tak pijú, pokým nie sú sýte. Laktácia mamičky sa ale môže horšie rozvíjať kvôli krátkej dobe tehotenstva či zlej funkcii placenty, následkom čoho býva nižší nárast mliečnych žliaz a ich výstielky než pri pôrode v termíne. Negatívny vplyv na produkciu materského mlieka má i stres, strach o život dieťaťa a oddelenie mamičky od bábätka.... pokračovanie.

PREČO DOJČIŤ?

Materské mlieko obsahuje všetko, čo dieťa potrebuje k správnemu prospievaniu: vodu (hlavnú zložku materského mlieka), bielkoviny, tuky, uhlohydráty, minerály, vitamíny a železo. Vždy má správnu teplotu, i keď ste mimo domova. Je sterilné a lacné. Materské mlieko má aj ďalšie prínosy, a preto je lepšie než náhradné mlieko: poskytuje dieťaťu imunitu a protilátky, ktoré sú tvorené telom matky v boji proti baktériám a patogénnym látkam. Tento spôsob ochrany je pre dieťa dôležitý, pretože jeho imunitný systém sa neustále vyvíja. Obzvlášť mledzivo obsahuje mnoho imunoglobulínov, ktoré v imunitnom systéme plnia funkciu protilátok. Význam materského mlieka nadobúda stále väčšiu dôležitosť i v oblasti prevencie alergií, pretože výskyt neznášanlivosti potravy a alergií novorodencov sa zvyšuje. Mnoho novorodeniatok neznáša bielkoviny, ktoré obsahuje kravské mlieko. Preto je výlučné dojčenie, v období prvých 6 mesiacov dieťaťa, výbornou prevenciou pred výskytom alergií.

Výhody dojčenia

Prednosti dojčenia pre dieťa:

  • prirodzená ľahko stráviteľná výživa
  • materské mlieko obsahuje protilátky – pôsobí protizápalovo
  • nižší výskyt alergických chorôb
  • zníženie rizika náhleho úmrtia novorodencov
  • pohyby úst, čeľuste a jazyka počas sania majú prirodzený vplyv na rozvoj reči
  • materské mlieko je komplexnou tekutinou, ktorá plne odpovedá meniacim sa potrebám rastúceho dieťaťa
  • materské mlieko má vždy správnu teplotu, je pripravené pre dieťa - kdekoľvek a kedykoľvek
  • dojčenie je intímny zážitok, ktorý obohatí život matky a dieťaťa, rozvíja ich citový vzťah

Prednosti dojčenia pre matku:

  • rýchlejšie zavinovanie maternice po pôrode s minimálnym krvácaním
  • zníženie rizika výskytu rakoviny prsníkov a vaječníkov
  • menej stresu vďaka možnosti okamžitého podania materského mlieka
  • finančná i časová úspora
  • rýchlejšie získanie pôvodnej postavy pred pôrodom
  • zníženie absencie matiek v zamestnaní, pretože dojčené deti sú všeobecne zdravšie

ZLOŽENIE MATERSKÉHO MLIEKA

Materské mlieko obsahuje všetky zložky pre zdravý vývoj dieťaťa. Nezaisťuje len výživu, ale prináša imunologické a vývojové výhody, kto­ré sú jedinečné a špecifické u každej dvojice matka – dieťa. Zloženie materského mlieka (množstva proteínov, karbohydrátov a tukov) sa mení ako v priebehu obdobia dojčenia, tak i v rámci jedného dňa, vďaka čomu sa neustále prispôsobuje aktuálnym potrebám dieťaťa.

Z týchto dôvodov Svetová zdravotnícka organizácia WHO odporúča výhradné dojčenie po dobu prvých šiestich mesiacov veku dieťaťa.

Navzdory stálym výskumom materského mlieka nie sme doteraz schopní plne porozumieť všetkým vlastnostiam a výhodám, ktoré nám prináša, hoci už dnes vďaka súčasným znalostiam je možné nazvať materské mlieko „tekutým zlatom“. Viac infomácií o zložení materského mlieka nájdete tiež v odbornej literatúre alebo TU. (odkaz na odbornú konferenciu Laktačné Sympózium v Kodani 2013)

Zmeny materského mlieka

Signálom k tvorbe mlieka je prvé dojčenie. Čím viac a častejšie bábätko saje, tým viac mlieka je produkovaného. Efektívne a časté dojčenie tiež urýchľuje proces premeny mledziva na výživné prechodné mlieko, obsahujúce stále veľké množstvo proteínov a imunoglobulínov. Tieto zmeny začínajú asi po 24 hodinách po pôrode a sú kompletné približne po 5 dňoch. Materské mlieko obsahuje viac tukov a cukrov, ale menej bielkovín. Mamičky sú často prekvapené, keď sa prvýkrát objaví materské mlieko – namiesto jemného bieleho mlieka má modrastú farbu, vodnaté zloženie a vyzerá ako kravské mlieko. Plne však uspokojí hlad bábätka. V priebehu dojčenia sa začne uvolňovať tzv. zadné mlieko, ktoré je vysoko kalorické a naplní bruško bábätka. Nemeňte preto pri dojčení prsia príliš často a v krátkych intervaloch, inak sa toto zadné mlieko dieťaťu nedostane a nebude uspokojený jeho hlad.

PRÍPRAVA NA DOJČENIE  - Anatómia prsníka

Prsia sú jedinečným dojčiacim systémom, ktorého činnosť za­čína vplyvom hormónov už v tehotenstve. Akonáhle sa dieťa narodí a porodí sa placenta, hormóny v tele ženy naštartujú laktáciu. Dieťa svojim saním stimuluje produkciu hormónu prolaktínu, kto­rý zodpovedá za tvorbu mlieka a ďalej hormónu oxytocínu, ktorý spúšťa tok materského mlieka. Oxytocín vyvoláva ejekčný reflex spôsobujúci sťah svalov pozdĺž mliekovodov, a tým umož­ňuje tok mlieka a jeho uvoľnenie na vývodoch bradavky.

Čím častejšie je dieťa prikladané k prsníku, tým viac mlieka sa tvorí.

Tvorba mlieka nie je závislá na veľkosti prsníkov.

V priebehu tehotenstva pokožka okolo bradavky tmavne: Vaše prsia sa pripravujú na dojčenie. To je ten správny čas rozhodnúť sa, či si želáte dojčiť alebo nie. Odborníci Vám poradia, ako správne pripraviť prsia na dojčenie. Buďte opatrná. Snažte sa riadiť pravidlom: menej znamená viac, pretože trením, krútením a ťahaním bradaviek si môžete privodiť predčasné trápenie. Dodržiavaním správnej polohy pri dojčení a používaním vhodných prípravkov (masť, chrániče bradaviek, vložky do podprsenky) je možné predísť boľavým alebo popraskaným bradavkám.

Tipy na starostlivosť o pokožku prsníkov a bradavky

  • V priebehu tehotenstva alebo v období dojčenia neumývajte prsia mydlom. Výsledkom by bola suchá a hrubá pokožka.
  • Umývanie či sprchovanie striedavo teplou a studenou vodou stimuluje krvný obeh.
  • Pokiaľ máte možnosť, buďte doma aspoň chvíľku bez podprsenky, aby sa pokožka mohla dostatočne vetrať.
  • Ak máte veľmi suchú pokožku, natierajte prsia po kúpeli olejom. Najlepší je čistý olivový olej.

Čo robiť v prípade plochých alebo vpadnutých bradaviek?

Jemným masírovaním alebo ľahkým štípaním sa bradavka vztýči. V prípade plochých alebo vpadnutých bradaviek k vztýčeniu bradavky nedôjde vôbec alebo čiastočne. Vpadnutá bradavka je akoby vtlačená do prsného tkaniva. Dojčenie je možné i v prípade vpadnutých bradaviek, pokiaľ sa naň správne pripravíte.

V prípade plochých alebo vpadnutých bradaviek je možné v podprsenke pravidelne nosiť tzv. formovače bradaviek. Tieto formovače je možné používať už od piateho mesiaca tehotenstva. Pri nosení formovačov vyvíja podprsenka na formovače jemný tlak a tento tlak potom pomáha bradavke sa vztýčiť. Vrchná časť formovača má otvory umožňujúce cirkuláciu vzduchu a dostatočná vzdialenosť medzi podprsenkou a bradavkou zamedzuje odieraniu bradavky. Formovače sa nepoužívajú cez noc. Pri nosení formovačov pravidelne pokožku kontrolujte pre prípad výskytu alergickej reakcie (iba veľmi vzácny prípad).

Pokiaľ zistíte, že máte ploché alebo vpadnuté bradavky, až po narodení dieťaťa, i v tomto prípade môžete formovače používať. Je vhodné ich nosiť vždy pol hodinu pred každým dojčením. Bábätko si na dojčenie pripravte ešte pred odstránením formovačov. Bradavky sú potom viac vztýčené a dieťa môžete správne priložiť. Behom určitej doby silný tlak, ktorý dieťa pri satí vyvíja, sformuje bradavky do správneho tvaru. Ak si neviete poradiť alebo máte problémy pri dojčení, vyhľadajte pomoc laktačného poradcu.

Ukážka plochých / vpadnutých bradaviek

Kontaktné dojčiace klobúčiky

Kontaktný dojčiaci klobúčik pomáha mamičke pri dojčení v prípade plochých alebo vpadnutých bradaviek. Aby sa dieťa dokázalo správne prisať, musí na svojom podnebí cítiť matkinu bradavku. Inak sa pri dojčení púšťa prsníka a neustále hľadá. Pozor, nechráni citlivé a popraskané bradavky počas dojčenia! Tvar klobúčika umožňuje zachovať bábätku kontakt s prirodzenou vôňou matkinho prsníka. Dlhodobé alebo nevhodné používanie klobúčika môže negatívne ovplyvniť následné dojčenie bez klobúčika. Prosím, konzultujte preto použitie klobúčika s lekárom či vyškoleným odborníkom. Dojčiaci klobúčik je vyrobený z veľmi jemného silikónu, je šetrný k pokožke a má neutrálnu vôňu.

POLOHY PRI DOJČENÍ

• Matka sa neskláňa k dieťaťu.
• Dieťa je na tele matky a nie pod ním.
• Dieťa prikladať k prsníku.
• Tesný kontakt.
• Bruško sa dotýka tela matky.
• Dieťa neobmedzovať v pohybe, cez chrbátik ho jemne, ale pevne privinúť.
• Hlavička je v miernom záklone

polohy pri dojceny

Pre správne a príjemné dojčenie je rozhodujúca vhodná poloha bábätka pri dojčení. Pre dieťa je ťažké prehĺtať mlieko, ak leží na chrbátiku a ak musí mať natočenú hlavičku smerom k matke. Pri tejto polohe dochádza k veľkému namáhaniu bradavky, pretože bábätko musí vyvinúť značnú silu, aby sa pri bradavke udržalo. Bradavka je potom veľmi citlivá a boľavá. Nie je  dôležité, či pri dojčení sedíte alebo ležíte. Pred dojčením je vhodné podložiť si nohy vankúšikom alebo podložkou, aby sa uvoľnila chrbtica a nedošlo k preťažovaniu hrádze. Správna poloha je tá, pri ktorej je bruško dieťaťa umiestnené proti Vášmu bruchu a uši, ramená a boky bábätka tvoria rovnú líniu. Polôh pri dojčení je mnoho. Vyberte si tú, ktorá bude Vám a Vášmu bábätku najlepšie vyhovovať. Nikdy neprikladajte k prsníku dieťa kričiace, pretože pri kriku je jeho jazyk obrátený hore a v tejto polohe nemôže bradavku uchopiť, bradavka sa dostane pod jazyk a dieťa nemôže sať.

Poloha kolíska

Hlavička dieťaťa je položená v ohybe Vašej paže. Podložte si ruku vankúšikom, aby ste do nej počas dlhého dojčenia nedostala kŕč. Existujú i špeciálne dojčiace vankúšiky, ktoré umožňujú držať dieťa vo vyššej pozícii a Vy sa tak nemusíte predkláňať dopredu. Táto poloha môže byť nevhodná pre matky, ktoré podstúpili cisársky rez, a to kvôli polohe nôh bábätka cez brucho.

Poloha tanečníka

Bábätko leží na matkinom predlaktí, druhou rukou si matka pridržuje prsník. Je vhodné podoprieť predlaktie vankúšikom. Výhodou tejto polohy je, že mamička môže počas dojčenia meniť prsia, bez toho aby menila spôsob držania dieťaťa. Mamička má tiež kontrolu nad pohybmi hlavy dieťaťa. Táto poloha je vhodná pre predčasne narodené deti alebo deti majúce problémy sa správne prisať.

Bočné (futbalové) držanie

• Pohodlné opretie je nutnosťou.
• Dieťa leží na predlaktí, ruka podopiera ramená dieťaťa - dlaň je v oblasti lopatiek.
• Prsty podopierajú hlavičku dieťaťa, na prstoch dieťa hlavou leží.
• Predlaktie, na ktorom dieťa leží je možné podoprieť vankúšom.
• Pozor aby sa dieťa neodrážalo od pohovky alebo steny.
• Táto poloha je vhodná po SC, pre ženy s veľkými prsiami a tam, kde bradavky smerujú smerom von, od osi tela.

poloha pri dojceny Bočné futbalové držanie

Bábätko leží opäť na matkinom predlaktí, nohy dieťaťa sú položené pozdĺž matkinho boku. Táto poloha je vhodná pre deti slabé, nepokojné a predčasne narodené. Mamička po cisárskom reze si chráni svoje jazvy pred kontaktom s telom bábätka. Môže sa zdať, že v tejto polohe nemôže dieťa správne dýchať. Opak je pravdou. Bábätka majú malý tupý noštek, ktorý zaručuje dostatočný priestor medzi nosom a bradavkou. Pri ťažkostiach s dýchaním by dieťa okamžite uvoľnilo bradavku.

Poloha ležmo - Poloha v ľahu na boku

• Dieťa je tesne pritúlené bruškom k hrudi mamičky.
• Mamička jemne pridržiava hornou rukou dieťa za lopatky.
• Dieťa sa nesmie odrážať od stehien mamičky.
• Uško, ramienko a bedro dieťaťa sú v priamke.
• Medzi matkou a dieťaťom nesmie byť prekážka (ani ruka, ani zavinovačka, ani priestor).
• Je mierne natiahnutý krk, nesmie byť ohnutá hlava!

Dieťa leží na boku pozdĺž boka matky, telo má pritlačené k matkinmu telu, tvár privrátenú k matke. Matka je trochu prehnutá v krížoch, aby jej brucho nebránilo tesnému priloženiu dieťaťa.

Poloha zo strany tela
• Dôležitá je pohodlná, v polosede poloha matky a jej uvoľnenosť.
• Neohýbať sa k dieťaťu!
• Dieťa má spočívať váhou telíčka na tele matky, bradavka vždy proti ústam.
• Dieťa privinúť cez lopatky, netlačiť do krku ani na hlavu - hlavu podoprieť palcom a ukazovákom, ale netlačiť na ňu a neohýbať ju na prsník!

AKO ČASTO DOJČIŤ

Pri dojčení je vždy lepšie riadiť sa potrebami Vášho bábätka než presne stanoveným plánom. Novorodenci vyžadujú prevažne 6 až 11 kŕmení počas jedného dňa. Približne po dvoch týždňoch sa denný rytmus dieťaťa prispôsobí na 6 až 8 dojčení denne. Nezabúdajte na to, že pri dojčení dieťa neuspokojuje len svoju potrebu hladu. Pro správne prospievanie dieťaťa je dôležitý tiež pravidelný fyzický kontakt. Bábätko potrebuje cítiť teplo náruče matky, pomaznať sa. Len tak sa môže medzi ním a mamičkou vytvoriť dôverný a blízky vzťah. Preto dojčite svoje dieťa podľa jeho potrieb. Výnimku tvoria deti slabé alebo choré, ktoré vyžadujú menej časté kŕmenie. Pri týchto deťoch je ťažké spoznať, kedy sú hladné, sú unavené a počas dojčenia zaspávajú. Dieťa by malo byť dojčené aspoň 6x denne, preto nečakajte na to, až sa samo prihlási, ale radšej ho na dojčenie buďte. Ak si s dojčením neviete poradiť, vždy kontaktujte odborníka (laktačného poradcu, pediatra).

AKO DLHO BY MALO DOJČENIE TRVAŤ?

Bábätko by malo mať možnosť piť kedykoľvek, vo dne i v noci a ľubovoľne dlho. Na začiatku dojčenia dieťa jemne stimuluje bradavku, aby došlo k spusteniu vypudzovacieho reflexu. Všeobecne možno povedať, že dojčenie väčšinou trvá 10 až 30 minút, podľa potrieb bábätka. Niektoré bábätko pije rýchlo a intenzívne, iné zase saje pomalšie, pričom množstvo vypitého mlieka môže byť rovnaké. Neodťahujte dieťa od prsníka príliš skoro, pretože sa mu nedostane výživné zadné mlieko bohaté predovšetkým na tuky a nebude uspokojený hlad dieťaťa. Radšej než hodiny sledujte Vaše bábätko. Ak saje a prehĺta rytmicky, má pravdepodobne stále hlad. Dieťa by malo byť výlučne dojčené aspoň po dobu 6 mesiacov. Počas tejto doby nepotrebuje zdravé dieťa ani čaj, ani žiadny iný prídavok k materskému mlieku.

Príčinou podráždenia a bolestivosti bradaviek nie je dĺžka dojčenia, ale nesprávna poloha pri ňom!

PROBLÉMY S PRODUKCIOU MLIEKA

Dostatočne dojčené dieťa je spokojné, živo reaguje a budí sa niekoľkokrát za deň. Má dosť pomočených plienok (6-8 za deň, po 4. mesiaci 4-6). Stolica je väčšinou 3-8x za deň, typického vzhľadu, pripomínajúca vajíčka varené na mäkko (zelená stolica býva u detí, ktoré sú dojčené príliš krátko vždy z oboch prsníkov, kedy dostávajú len predné mlieko bohaté na mliečny cukor – laktózu).

Nadbytok mlieka

Niektoré mamičky majú pocit, že majú príliš veľa materského mlieka. Pri nadbytku materského mlieka by ste mala obmedziť príliš časté odsávanie mlieka pomocou odsávačky, pretože vo všeobecnosti platí: čím častejšie odsávate, tým viac mlieka sa Vám tvorí. Medzi prirodzené spôsoby obmedzenia produkcie mlieka patrí napr. vypitie 2 až 4 šálok mätového alebo šalviového čaju. Po ukončení dojčenia chlaďte prsia (napr. pomocou chladivých zábalov) asi po dobu 20 minút, čím dôjde k spomaleniu produkcie mlieka. Tvorba mlieka sa môže zvyšovať s rastúcimi požiadavkami dieťaťa. K prvému nárastu potrieb dieťaťa dôjde asi 10. deň po pôrode, druhý nárast nastane približne o mesiac a tretí asi o 12 týždňov po pôrode.

Nedostatok mlieka

Môže sa Vám zdať, že dieťa pije z oboch prsníkov a stále nie je spokojné. Ako by ste mali postupovať? Nezačínajte dieťa ihneď kŕmiť z fľaše. To by bolo prvý krok k zahájeniu procesu odstavenia bábätka. Dieťa hladné nebude, pretože Vaše telo je schopné vyprodukovať počas 1 hodiny asi 50% množstvo mlieka, ktoré bolo vytvorené pri poslednom dojčení. Ak budete dieťa prikladať častejšie, asi každé 2 hodiny počas 1 až 2 dní, produkcia mlieka sa zvýši. Rovnaký účinok má pravidelné odsávanie materského mlieka pomocou odsávačiek materského mlieka. I tu platí pravidlo: čím častejšie odsávate, tým vyššia je tvorba mlieka. Zvoľte odsávačku, ktorá bude najlepšie vyhovovať Vašim potrebám a zaručí Vám tak pohodlné a bezpečné odsávanie. Je však veľmi dôležité, aby ste si počas dňa oddýchli, jedli pravidelne vyváženú stravu a mali dostatok času venovať sa svojmu dieťatku. To však nie je možné bez podpory partnera, priateľov či príbuzných.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia